Wyprodukowanie dobrej jakości cementu wymaga określenia mineralogicznego i chemicznego składu surowców a także analizy produktu zarówno w trakcie procesu produkcji jak i wyrobu końcowego. Na każdym etapie istnieje konieczność pobierania, przetwarzania i analizy próbki. CARBOLITE GERO, ELTRA, RETSCH oraz MICROTRAC oferują najwyższej jakości rozwiązania do obróbki cieplnej, analizy elementarnej, przygotowania próbki oraz pomiaru cząstek dla szerokiej gamy surowców i produktów używanych w branży cementowej.
CARBOLITE GERO oferuje zakres pieców do kontroli jakości surowców oraz do badań procesowych.
Głównym wymogiem dotyczącym cementu jest zgodność z normami takimi jak EN 197 czy ASTM C150. Zapewnienie jakości surowców wykorzystywanych do kalcynowania a także podczas produkcji klinkieru ma zasadnicze znaczenie i wpływ na jakość produktu końcowego.
Piece do spopielania AAF 1100 °C produkcji Carbolite Gero a także nasze piece ogólnego przeznaczenia CWF 1200 °C lub 1300 °C idealnie nadają się do określania strat prażenia. Zastosowanie tych urządzeń gwarantuje, że proces przeprowadzany jest zgodnie z obowiązującymi standardami a także pozwala na uzyskanie próbki popiołu do dalszych badań. Nową, wartą rozważenia alternatywą jest piec do spopielania AAF-BAL 11/17 ze zintegrowaną wagą.
Dodatkowo palność (zawartość wolnego wapnia) w klinkierze może być testowana w odstępach czasu przy wyższej temperaturze np. w piecu RHF 16/8 (1600 °C). Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, w których występuje różnorodność stosowanych surowców.
ELTRA develops combustion analyzers for precise and sensitive CHNOS determination in solids.
Elemental analyzers based on combustion technology are a useful addition to XRF analysis for the quality control of cement and related products, ensuring fast, precise and reliable determination of carbon and sulfur. With its offering of analyzers using resistance or induction furnaces or both, ELTRA covers a wide range of applications for C and S determination in organic and inorganic samples. The product range is ideally suited to the variety of analytical applications in a cement plant.
Typical thermogravimetric applications include the determination of moisture, volatiles and ash in coal, coke, and secondary fuels, or loss on ignition (LOI) testing of cement. The TGA Thermostep analyzer can process 19 samples simultaneously. For every analysis cycle temperature and atmosphere are individually selected.
RETSCH dostarcza rozwązania w dziedzinie rozdrabniania i przesiewania stosowane w preparatyce próbki i analizie ciał stałych.
W procesie produkcji cementu urządzenia produkowane przez RETSCH są używane w preparatyce próbki na różnych etapach procesu produkcyjnego od pozyskiwania surowców do produktu końcowego. Typowy proces preparatyki obejmuje wstępne rozdrabnianie do około 5 mm z wykorzystaniem jednej z kruszarek szczękowych RETSCH a następnie mielenia do około 100 mikronów lub głębiej przy użyciu jednego z młynów planetarno kulowych lub wibracyjnego młyna dyskowego.
Produkcja pastylki o gładkiej powierzchni do analizy XRF: Młyn wibracyjno dyskowy jest typowym młynem używanym do homogenizacji próbki do analizy XRF. Młyn pozwala na uzyskanie rozdrobnienia < 100 mikronów w ciągu zaledwie kilku sekund. Do uzyskiwania pastylek o gładkiej powierzchni RETSCH rekomenduje serię pras hydraulicznych - zarówno modele stołowe jak i podłogowe - o sile nacisku między 25 a 50 ton.
Analiza sitowa: Norma DIN EN 196-6:2010-5 przewiduje przesiewanie w strumieniu powietrza jako metodę pomiaru wielkości cząstek cementu. Przesiewacz powietrzny (pneumatyczny) AS 200 jet produkcji RETSCH idealnie sprawdza się do tego typu analizy. W połączeniu z oprogramowaniem EasySieve® do obróbki wyników przesiewania możliwy jest łatwy i szybki pomiar wraz z automatycznym wygenerowaniem raportu.
Microtrac jest wiodącym producentem optycznych analizatorów wielkości i kształtu cząstek dla materiałów sypkich.
Urządzenia z serii CAMSIZER pokrywają zakres pomiarowy od 0,8 µm do 30 mm i pozwalają na dokładną a przy tym łatwą analizę wielkości cząstek. Dzięki zastosowaniu systemu optycznego o wysokiej rozdzielczości oraz bardzo krótkiemu czasowi na analizę, CAMSIZER stanowi rozwiązanie pozwalające na ogromną oszczędność czasu i jest ekonomiczną alternatywą dla czasochłonnej, pracochłonnej i generującej sporo błędów analizy sitowej. Co więcej analiza optyczna jest jedyną techniką pomiarową pozwalającą na uzyskanie informacji na temat kształtu czastek.
Dostępne są dwa urządzenia z grupy CAMSIZER:
CAMSIZER X2